Lekcje grupowe – kurs nauki pływania

home-office-569359_640

Lekcje grupowe – kurs nauki pływania.

W życiu nieustannie dokonujemy wyborów, dotyczy to każdej sfery życia, a więc decydując się na zajęcia nauki pływania dla siebie lub swoich pociech, stajemy przed dylematem wyboru zajęć grupowych lub indywidualnych. Oferty takie posiada większość firm i jeśli już jakąś wybierzemy, musimy zdecydować się na formę prowadzenia zajęć. Dzisiaj chciałbym przybliżyć temat nauki pływania w grupach.

Zwolenników jednej i drugiej formy nie brakuje. Gdyby temat ten wrzucić na forum, powstałaby wrzawa, z której moglibyśmy wyłowić plusy i minusy każdej z omawianej formy prowadzenia zajęć nauki pływania. A w dodatku obie strony miałyby rację. Zatem czy warto poświęcać czas na debatowanie? Zdecydowanie tak! Chodzi tu przecież o Waszą naukę lub Waszych dzieci.

Należałoby zacząć od tego, że każda osoba jest inna i potrzebuje dla siebie czegoś innego, czegoś, co odpowiada Wam, a nie koniecznie wszystkim! Sami czujecie, czego potrzebujecie, co Wam najbardziej odpowiada. Z dziećmi sprawa wygląda podobnie pod warunkiem, że chcą brać udział w zajęciach. Nastawienie dziecka do zajęć jest sprawą kluczową! A więc jeśli nie lubicie pracować w grupie wybierzcie zajęcia indywidualne, jeśli uważacie, że nauka pływania z instruktorem na karku jest nudna lub krępująca, wybierzcie zajęcia grupowe.

Jak zmotywować dziecko do zajęć nauki pływania?

Rodzice wybierając zajęcia sportowe często kierują się swoją wizją, która w większości przypadków jest właściwa. Czasami jednak rodzic napotyka na ścianę – nie chcę chodzić na zajęcia! I zaczynaj się gimnastyka mamy, jak przekonać dziecko do zajęć pływania. Co wtedy zrobić? Czy wycofać się? Zrezygnować? Przecież każdy rodzic kieruje się dobrem dziecka i chce, aby podczas wakacyjnych wyjazdów pociecha bezpiecznie spędzała czas nad wodą.

Nie powinniśmy rezygnować! Jeśli uda nam się namówić dziecko na pierwsze zajęcia pływania w 80% przypadków dziecko wychodzi z zajęć uśmiechnięte i chce brać udział w kolejnych lekcjach. A jeśli nie chce? W takim przypadku próbujemy dalej… Jeśli po dwóch, trzech zajęciach nadal mamy problem, to trzeba zastanowić się nad zmianą instruktora.

Rola prowadzącego jest niezwykle istotna w pracy z dziećmi, zwłaszcza w początkowej fazie. Instruktor musi swoją postawą sprawić żeby dzieci czuły się swobodnie, wytworzyć dobrą atmosferę. Często jest tak, że dzieci u jednych instruktorów pływają, a u innych nie chcą, i nie chodzi wcale o to, że ktoś źle prowadzi zajęci lub jest niemiły. Chodzi o to, że jednym dany instruktor odpowiada osobowościowo, drugim niekoniecznie. Więc jeżeli dziecko nadal nie chce uczęszczać na naukę pływania, należy pomyśleć o zmianie prowadzącego.

Korzyści nauczania pływania w grupie.

Jednym z największych wartości, jakie dają zajęcia grupowe, to poznanie nowych osób, kolegów, koleżanek, nawiązanie relacji, uczenie się funkcjonowania z innymi. Dziecko uczy się jak radzić sobie z niepowodzeniami i jak cieszyć się z własnych sukcesów w otoczeniu rówieśników. Dziecko uczy się, jak radzić sobie z presją otoczenia w sytuacji, gdy wykonuje nowe zadania i wcale nie jest przekonane o końcowym sukcesie.

Atmosfera prowadzonych zajęć. Lekcje pływania prowadzone w grupie dzieci mają swoją niepowtarzalną atmosferę, zwłaszcza, jeśli grupa jest zgrana. Dobra relacja miedzy dziećmi sprawia, że nasze pociechy z chęcią przychodzą na lekcje.
Praca w grupie wpływa pozytywnie na motywację dzieci podczas, podejmowania prób wykonywania nowych zadań. Motywacja jest motorem do szybszego rozwoju. Doświadczony instruktor potrafi wykorzystać ten fakt w sposób świadomy do osiągania wyznaczonych celów szkoleniowych.

Koszt zajęć… Lekcje pływania w grupie są znacznie tańsze od zajęć indywidualnych.

 

TOP