Oddziaływanie lekcji nauki pływania na rozwój dziecka

home-office-569359_640

Oddziaływanie lekcji nauki pływania na rozwój dziecka


Dbając o właściwy rozwój swojego dziecka rodzic musi zastanowić się wspólnie z dzieckiem, jaki sport wybrać. Oferta zajęć sportowych jest ogromna i nie sposób zapisać się na wszystko. A więc trzeba wybrać z tych ofert coś dla naszych pociech.

Jaki wpływ ma nauka pływania na prawidłowy rozwój dziecka?

Jedną z najczęściej wybieranych aktywności dla dzieci jest nauka pływania. Czy to dobry wybór? Zdecydowanie tak! Nauka pływania ukierunkowana na rozwój dzieci jest sportem ogólnorozwojowym, który pozytywnie wpływa na wydolność dziecka. Podczas zajęć pływania angażowane są wszystkie partie mięśniowe, również te głębokie! Dodatkowo mięśnie stają się elastyczne i rozciągnięte, wzrasta pojemność życiowa płuc poprzez stosowane ćwiczenia oddechowe. Zapisując dziecko na zajęcia pływackie dbamy również o jego prawidłowy rozwój somatyczny – proste plecy, zdrowy kręgosłup. Wszystkie ćwiczenia odbywają się przy odciążeniu układu kostnego człowieka.

Specyfika pływania gwarantuje harmonijny rozwój całego ciała zaczynając od rozwoju wszystkich mięśni, poprawę kondycji, koordynację ruchowo-oddechową, a kończąc na pozytywnym wpływanie pływania na układu krążenia.


Trzeba również pamiętać, że niewłaściwa technika pływania może przyczynić się do pogłębienia niektórych wad postawy. Jeśli chcecie wykluczyć tego rodzaju przypadki należy umówić się na wizytę do specjalisty, który wyda odpowiednie zalecenia, a później pod okiem wykwalifikowanego instruktora będziecie te zalecenia realizować!

Dodatkowe zalety płynące z nauki pływania

Jak już zdążyliście zauważyć pozytywnych korzyści wynikających z pływania jest dużo, ale to jeszcze nie wszystkie!
Aktywność ruchowa dziecka jest bardzo ważna i odgrywa ogromną rolę w jego właściwym rozwoju. W parze z rozwojem fizycznym idzie rozwój mentalny naszych pociech – taki rozwój gwarantują lekcje pływania. Jako rodzice mamy możliwość wyboru odpowiedniej formy zajęć dla dziecka. Możemy skorzystać z zajęć indywidualnych w przypadku, gdy dziecko jest nieśmiałe lub ma problem z przełamaniem bariery strachu przed wejściem do wody. Rodzic ma również możliwość wyboru zajęć pływania w formie grupowej, w trakcie których nawiążę relacje z rówieśnikami i nauczy się funkcjonować w grupie społecznej.

Rodzice często wybierają zajęcia na basenie dla swoich dzieci również ze względu na ich bezpieczeństwo w kontakcie z wodą. Rodzie mają w sobie więcej spokoju i mogą w pełni korzystać z wakacyjnego wypoczynku wiedząc, że dziecko potrafi pływać.

Wady postawy a lekcje pływania

Wady postawy wśród dzieci są problemem globalnym, który wynika z uwarunkowań genetycznych, a także jest skutkiem niewłaściwego stylu życia – niewłaściwa pozycja przy odrabianiu lekcji czy brak aktywności fizycznej. Według przeprowadzonych w 2017 roku badań najczęściej pojawiającymi się wadami postawy u dzieci są: skolioza, kifoza piersiowa oraz wady kończyn dolnych. Problem wad postawy dotyczy dzieci już w wieku przedszkolnym i pogłębia się wśród dzieci starszych.

Aby zapobiegać pogłębianiu się wad postawy u dzieci należy już w wieku wczesnoszkolnym rozpoznać i korygować wykryte wady. Jak wynika z badań największy i najszybszy efekt uzyskuje się u najmłodszych dzieci, u których odchylenia od normy nie są jeszcze duże. Trudniej przebiega rehabilitacja u dzieci starszych.

Zajęcia pływania są jednym z najzdrowszych sportów, który pozytywnie wpływa na kształtowanie prawidłowej postawy ciała i wpływa na jego harmonijny rozwój poprzez wykorzystanie ćwiczeń z oporem wody. Liczne badanie udowodniły pozytywny wpływ pływania na korekcję wad postawy . Ćwiczenia pływackie wykorzystuje się przy korekcji niemalże wszystkich wad postawy!

Prawidłowo prowadzone pływanie korekcyjne pod okiem doświadczonego instruktora prowadzi do niwelowania wad postawy. Powinniśmy również wiedzieć, że niewłaściwa technika pływania może pogłębić zdiagnozowane wady postawy!

 

TOP